Menu

Dane kontaktowe

Publiczna Szkoła Podstawowa
w Iwowem

Iwowe 140
08-412 Borowie
tel. (25) 6854176
e-mail:  spiwowe@poczta.onet.pl

Z życia szkoły

  • Uroczystość AK
  • Uroczystość AK

Uroczystość AK

5 marca 2023 roku w naszej szkole  odbyła się uroczystość upamiętniająca 79 rocznicę „wielkiej wsypy”, kiedy to w lutym 1944 roku po nieudanej próbie uwolnienia z posterunku Żandarmerii w Latowiczu uwięzionych tam Polaków, wywieziono ich na Pawiak gdzie większość została zamordowana. Wśród  biorących udział w próbie odbicia więźniów byli również mieszkańcy Iwowego. Po tym wydarzeniu Niemcy zrobili nalot na wieś Iwowe mordując bestialsko siedmiu jej mieszkańców.

Uroczystość rozpoczęła się  mszą św. sprawowaną przez ks. Bogusława Wnuka, proboszcza parafii w Latowiczu. 

Pod tablicą epitafijną zamieszczoną w budynku szkoły, przypominającą o tym wydarzeniu, w hołdzie poległym żołnierzom AK,  złożono kwiaty i wiązanki.

 Uczniowie naszej szkoły  przygotowali i zaprezentowali okolicznościową część artystyczną składającą się z wierszy i pieśni patriotycznych.

 W uroczystości udział wzięli posłowie Czesław Mroczek i Grzegorz Woźniak, władze miasta i gminy Latowicz, władze gminy Borowie, proboszcz parafii Borowie ks. Marek Kukiel, przedstawiciele organizacji kombatanckich Armii Krajowej,  dyrektorzy szkół z terenu gminy,  rodziny pomordowanych  oraz mieszkańcy Iwowego. W uroczystości uczestniczyły również poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, straży, szkół a także Gminna Orkiestra Dęta z Borowia.

Wróć

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Publiczna Szkoła Podstawowa w Iwowem
Iwowe 140
08-412 Borowie

NIP: 826-18-71-382

[obiekt mapy] Lokalizacja Publicznej Szkoły Podstawowej w Iwowem